Má aktuální výbava

Aktualizace: 28. pro 2020Nikdy jsem nepatřil k lidem, kteří by trávili přespříliš času počítáním každého gramu a utrácením šílených částek za vybavení. Ale v průběhu let se mi postupně vykrystalizoval poměrně rozumný kompromis mezi cenou a váhou. A v poslední době jsem zapracoval také na objemu, abych mohl mimo nízkonákladové lety cestovat bez odbaveného zavazadla.


Celková váha je zhruba 9 kilo, ovšem i s plynovou bombou, kterou kupuji až na místě, protože do letadla nesmí a veškerým oblečením, které budu mít na sobě. Proto váha při nástupu do letadla je zhruba 7 kilo, takže by batoh měl splnit i limit, který zpravidla nebývá méně než právě sedm kilo. Tento seznam je koncipován na dvouměsíční pochod Kolumbií, proto je v něm například i specifický adaptér na tamní zásuvky.


Oblečení nijak zvlášť nesfecifikuji, není to něco na čem bych si ujížděl a nosil něco speciálního. Beru si, v čem se cítím dobře. Pokusy s merino trikem skončily tím, že jsem necítil žádný velký rozdíl oproti normálnímu triku, ze mě totiž leje tak, že jsem mokrý ve všem. Často tak preferuji lehkou flanelku, kterou si můžu rozepnout, vyhnout nebo mě naopak při silném slunci chrání proti spálení. Zkrátka co zrovna najdu ve skříni, to se mnou jede. Důležitý je je počet.


Tady je tedy celý můj seznam:


stan Ferrino Lightent 1, 1497g

Pro mě naprosto nepostradatelný, poměr ceny, výkonu a váhy bezkonkurenční. Nedám na něj dopustit už roky. Byť při první cestě do Jižní Ameriky podlehl opotřebení, sáhnul jsem po něm znovu.


spacák Cumulus x-lite 400, 659g

Komfort - 1°C, Limit - 7 °C, Extrém - 25 °C

Při takové hmotnosti skvělé parametry. Na delších cestách s proměnlivými podmínkami ideální společník. Nezklamal ani při spaní na ledovci ve výškách nad pětitisícovou hranicí. Jedinou nevýhodou je látka, která se při nešetrném zacházení lehce trhá. To mě naučilo nosit s sebou cestovní šití.


karimatka Yate extrem lite 183/38, 710g

Někdo by mohl (a oprávněně) namítat, že je příliš těžká. To sice ano, ale po nevydařeném experimentu s třikrát drazší Thermarest karimatkou, která se vyfukovala skrze ventil a klouzala, radši přežiji 250 gramů navíc. Za patnáct stovek s odporem 4, neklouzavým povrchem a reverzním ventilem super volba, pokud vás nerozhodí nějaký ten gram navíc. A budete spát jako miminko.


batoh Osprey Stratos 34l, 1350g

Osprey je klasa, perfektní a bytelný batoh. Dříve mi sloužil model Talon 44l, ovšem při snižování váhy a objemu bylo potřeba sáhnout po něčem novém. Osprey nikdy nezklamal a vydrží jakékoliv nešetrném zacházení v kterém jsem přeborník.

powerbanka Alzapower Onyx 20000mAh, 317g

Po nepovedeném pokusu se solárním panelem, který je nepraktický a zbytečně zabírá místo jsem se vrátil k powerbance o větší kapacitě. Tři sta gramů navíc není žádná tragédie a pokud mi to třikrát nabije telefon, je to cajk. 👌filtr Sawyer sp128 + 2x1l láhev, 92g

Jde to i bez filtru, to je pravda. Ale v Andách bych to neriskoval, krávy často kontaminují vodu i hodně vysoko. Navíc váha tohoto téměř nesmrtelného (garantují filtraci přes 350 000 litrů vody) filtru je naprosto zanedbatelná. Za málo peněz hodně muziky.


čelovka Petzl Swift RL, 102g

Čelovka s reaktivním svícením, kdy sama vyhodnocuje jak velkou silou má svítit. Se svítivostí až 900 lumenů je aktuálně nejvýkonnějším kouskem tohoto typu. Navíc lehká a vybavená akumulátorem, takže není potřeba řešit baterky, dobíjí se přes USB. Vhodná naprosto na vše.


vařič Pinguin Trek, 103g

Spolehlivý, obyčejný a lehký. Navíc česká značka. Nikdy s ním nebyl žádný problém. Je se mnou už hodně dlouho.


foťák Sony Alpha a5100, 507g

Nejsem žádný velký fotograf, především jsem líný. Co jde, vyfotím kvalitním fotomobilem. Tuhle hračičku s sebou tahám pouze kvůli fotkám lidí. Ty zvládá na jedničku a navíc má výklopný displej. Díky tomu perfektně zachytím okamžik. Koukám vlastně "do země" a přitom vidím, co fotím.


ešus, 345g

Největší klasika že všech. S tímhle jezdil na vandr ještě můj táta. Nesmrtelný.


adaptér, 142g

Různé státy světa mají různé zásuvky. Proto prostřední adaptér, který zahrnuje téměř všechny druhy. Do Kolumbie je navíc potřeba i ten malý vpravo, pro zásuvky staršího typu. Plus klasická nabíječka.


Zbytek seznamu slouží spíše pro představu, co ještě mám v batohu a po kolika kusech. Nejsou to žádné speciální kousky a tak je ponechávám bez komentáře.


lžička, 11g

sluneční brýle, 43g

zapalovač, 16g

bunda, 663g

mikina, 206g

USB kabel 2x + nabíječka, 116g

kalhoty, 530g

kraťasy, 134g

trenky 3x, 220g

ponožky 3x, 110g

triko 2x, 360g

plynová bomba dle potřeby, 350-600g

+ hygiena, cestovní šití